Med afsæt i 80’ernes minimalistiske nyrock har TV-2 gennem de sidste 43 år udviklet sig til et af Danmarks største bands. Repertoiret af tidløse klassikere taler til alle generationer og peger på musikken som et mødested for de store følelser, festen og fællesskabet.
Klassikere som ‘Bag Duggede Ruder’, ’Alt Hvad Hun Ville Var At Danse’ og ‘De Første Kærester På Månen’ er blot et lille udpluk af de mange klassikere, som TV-2 har leveret, siden bandets oprindelse i 1981. Hele fire årtier er passeret, og med de samme fire bandmedlemmer, Steffen Brandt (forsanger, keyboard, guitar), Hans Erik Lerchenfeld (guitar), Sven Gaul (trommer) og Georg Olesen (bas), tilhører TV-2 en af de sjældenheder, som har holdt sammen og leveret musik i usædvanlige 40 år. Med en lun tone leverer TV-2 musikalske kommentarer til samtiden, kærligheden og hverdagen – altid med en dobbeltbundet (selv)ironi og en veludviklet diabolsk evne til at sætte sig ud over tidens trends. Samtidskritik snarere end samfundskritik har udviklet sig til et karakteristisk speciale for bandet, der i dag kalder sig Danmarks lykkeligste orkester.
TV-2 kan skrive flere end 200 sangudgivelser, 19 studiealbums og mere end 1200 koncerter på cv’et. Med andre ord fremlægger de et monumentalt virke som er kvitteret med flerdobbelte platinplader samt DMA-statuetter for bl.a. ’Årets Danske Pop Udgivelse’, ’Årets Danske Sangskriver’ og ’Årets Danske Hit’.
Repertoiret af tidløse klassikere taler til alle landets generationer og peger på musikken som et mødested for de helt store følelser, festen og fællesskabet. Velkommen til Danmarks lykkeligste orkester: TV-2.
Med andre ord; vi ses til en stor aften i Skovdalen den 28. juni, når vi overlader Skovrock-scenen til TV-2!
Aarhusianske TV-2 - med sangeren og sangskriveren Steffen Brandt helt fremme i første række - har eksisteret siden 1981, men faktisk reelt siden 1973, hvor de fire musikere kaldte sig Taurus. Et enkelt album blev det til i 1978, "Whatever Happened to the Sixties".
Første album som TV-2, "Fantastistiske Toyota", udkom i 1981 og er i dag kendt for træffere som "Motorvej", "Ib René, Cairo" og ikke mindst titelnummeret. De første år var Steffen Brandt & Co. kendt for at have små tv-apparater, der viste tyske tv-reklamer i båndsløjfe, med på scenen under deres optræden.
Efter et vist tilløb kom braget af et bredt funderet, folkeligt gennembrud med tredje album, "Beat" fra 1983, kendt for især "Bag duggede ruder", som TV-2 siden altid har brugt som det sidste nummer til koncerter. Alle tiders bedst solgte plade med TV-2 er "Rigtige mænd gider ikke høre med vrøvl" fra 1985.
Dørene åbnes typisk 1 time før koncerten eller showet - tjek din billet her står info, ligesom de også står under det enkelte arrangement.
Ved siddepladser gælder "først til mølle" princippet, med mindre det er nummererede siddepladser. Er I flere der skal sidde sammen er det derfor en god ide at komme i god tid, hvilket vil sige når dørene åbnes.
Der er altid begrænsede siddepladser, også ved ståkoncerter. Her gælder også "først til mølle" princippet.
Skråen bestræber sig altid på at starte koncerten til tiden.
Vi scanner billetten i indgangen – så hav venligst din billet klar.
Det går hurtigst med en papirbillet, så har du muligheden, så print venligst din billet.
Har du den på din mobil, så skru helt op for lysstyrken – så er den nemmere at scanne. Hvis din telefons skærm er i stykker, kan det give problemer med at scanne billetten, så print venligst din billet, hvis din skærm er i stykker.
Vi kan ikke scanne et printscreen af din billet, så download det i stedet for.
Har du spørgsmål til parkering, ledsagerordning eller andet, kan du sikkert finde svaret under INFO lige herunder.
Ellers er du velkommen til at skrive til billetsalg@skraaen.dk