Nordjyske vækstlag, der har noget på hjertet - og der er naturligvis fri entré!

Den 8. juli spilles sommeren i Costa del Nordkraft igang i selskab med Andreas Rødbro og Hvankel.

Andreas Rødbro
Den nordjyske sangskriver Andreas Rødbro debuterer i eget navn med mælkevejs-pop på EP’en Stuntmand. Første single er duetten "Facetime" med VILMA – en intim og nutidig popfortælling om kærlighed i en digital tidsalder. Sangen kredser om paradokset i at være konstant forbundet, men samtidig opleve afstand. Med et minimalistisk, organisk udtryk og en varm produktion indfanger nummeret følelsen af savn og de relationer, der udspiller sig gennem skærme.

Med Stuntmand træder Andreas Rødbro frem som en stærk ny stemme på den danske singer/songwriter-scene – med noget på hjerte og modet til at vise det.

Hvankel
Hvankel er en dansksproget rocktrio med nerve og dynamik. Sangene kan stå nøgne og bryde ud i støj uden varsel. Teksterne bevæger sig mellem det barnligt naive og det kryptisk legende – direkte det ene øjeblik, uforudsigelige det næste.
I denne særlige koncertudgave er trommerne skiftet ud med kontrabas, og sangene foldes ud i et mere afdæmpet og akustisk format.

_________
  • Kedelhallen, Nordkraft
  • Der er fri entre
  • Der er Happy Hour i strandbaren kl. 20.00 – 21.00
  • Egne drikkevarer må ikke medbringes.
Se datoer
Ledige billetter

Songwriters Beachclub - Ansreas Rødbro og Hvankel

Costa del Nordkraft

Næste show

8. jul 2026

Pris

00 DKK

Der er fri entré til arrangementet

Skråen i Nordkraft

Kjellerups Torv 5
9000 Aalborg
Se på Google Maps

Deltag i facebook begivenheden

Gå til begivenheden

Vigtige praktiske informationer til arrangementet

Læs mere

Datoer

onsdag • Kedelhallen

08.07.2026

Kl. 21:00
Ledige billetter
Type

Ståplads

Pris

00 - 00 DKK

Dørene åbner

20:00

Andre arrangementer lige nu

Nyt fra Skråen

Hold dig opdateret.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

    Besøg vores Facebook

    Praktiske informationer

    Kom i god tid

    Dørene åbnes typisk 1 time før koncerten eller showet - tjek din billet her står info, ligesom de også står under det enkelte arrangement.

    Ved siddepladser gælder "først til mølle" princippet, med mindre det er nummererede siddepladser. Er I flere der skal sidde sammen er det derfor en god ide at komme i god tid, hvilket vil sige når dørene åbnes.

    Der er altid begrænsede siddepladser, også ved ståkoncerter. Her gælder også "først til mølle" princippet.

    Skråen bestræber sig altid på at starte koncerten til tiden.

    Hav din billet klar

    Vi scanner billetten i indgangen – så hav venligst din billet klar.

    Det går hurtigst med en papirbillet, så har du muligheden, så print venligst din billet.

    Har du den på din mobil, så skru helt op for lysstyrken – så er den nemmere at scanne. Hvis din telefons skærm er i stykker, kan det give problemer med at scanne billetten, så print venligst din billet, hvis din skærm er i stykker.

    Vi kan ikke scanne et printscreen af din billet, så download det i stedet for.

    Har du flere spørgsmål

    Har du spørgsmål til parkering, ledsagerordning eller andet, kan du sikkert finde svaret under INFO lige herunder.

    Ellers er du velkommen til at skrive til billetsalg@skraaen.dk