78’EREN GENOPSTÅR – LIVE! OPLEV DET PÅ SKRÅEN DEN 9. OKTOBER!
Blandt medlemmerne af nationalorkestret er der dog ingen slinger i valsen – svaret falder prompte: 78’eren.
”Det er vores bedste album, hvis du spørger os,” siger Shu-bi-dua-legenden Michael Hardinger.
I efteråret 2026 drager Shu-bi-dua 2.0 på en længere Danmarks-turné, hvor konceptet er soleklart og strikket knivskarpt sammen med ét for øje: Der skal skabes regulære folkefester i det ganske land.
Koncerterne bliver ren 78’er-nostalgi, idet samtlige sange fra denne bandets femte studieudgivelse udgør aftenernes første afdeling, inden den grande finale sættes i gang med greatest hits fra Shu-bi-duas mildest talt imponerende bagkatalog.
Yderst få danske orkestre har vist kastet så mange kopiorkestre af sig som Shu-bi-dua - men Shu-bi-dua 2.0 er nok det tætteste, man kommer på den ægte vare, alene ved at have en af medstifterne, sangeren, sangskriveren, guitaristen m.m. Michael Hardinger, med - suppleret af en af de musikere, der siden har holdt ved længst, nemlig tangentspilleren Jørgen Thorup.
Shu-bi-dua er et stykke moderne pophistorie om en flok venner, der for sjov fordanskede et par amerikanske pop- og rockklassikere og endte som hele Danmarks bredt anlagte familiepoporkester. Med "Hvalborg", "Vuffelivov" og "Står på en alpetop" blandt de tidligste - og største - træffere.
Som så mange andre grupper nåede Shu-bi-dua at opleve flere ret voldsomme op- og nedture frem til 2011, da forsangeren med den meget karakteristiske stemme, Michael Bundesen, måtte opgive at fortsætte som følge af sygdom.
Den seneste reelle udgivelse hed "Shu-bi-dua 18", udkom i 2005 og bød på lutter tekster efter kendte H.C. Andersen-tekster. Vel nok kun de mest inkarnerede fans ved, at Michael Hardinger i 2017 udgav "Sym-fo-19" for endegyldigt at lukke og slukke for dén del af Shu-bi-dua-epoken.

Dørene åbnes typisk 1 time før koncerten eller showet - tjek din billet her står info, ligesom de også står under det enkelte arrangement.
Ved siddepladser gælder "først til mølle" princippet, med mindre det er nummererede siddepladser. Er I flere der skal sidde sammen er det derfor en god ide at komme i god tid, hvilket vil sige når dørene åbnes.
Der er altid begrænsede siddepladser, også ved ståkoncerter. Her gælder også "først til mølle" princippet.
Skråen bestræber sig altid på at starte koncerten til tiden.
Vi scanner billetten i indgangen – så hav venligst din billet klar.
Det går hurtigst med en papirbillet, så har du muligheden, så print venligst din billet.
Har du den på din mobil, så skru helt op for lysstyrken – så er den nemmere at scanne. Hvis din telefons skærm er i stykker, kan det give problemer med at scanne billetten, så print venligst din billet, hvis din skærm er i stykker.
Vi kan ikke scanne et printscreen af din billet, så download det i stedet for.
Har du spørgsmål til parkering, ledsagerordning eller andet, kan du sikkert finde svaret under INFO lige herunder.
Ellers er du velkommen til at skrive til billetsalg@skraaen.dk